Uzależnienie od telefonu

13 kwietnia 2020 Uzależnienia

Smartfony towarzyszą nam obecnie praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Niemniej jednak czasami zdarza się, iż używamy ich zbyt często. Uzależnienie od telefonu występuje coraz częściej, szczególnie wśród młodych osób, które nie wyobrażają sobie życia bez smartfona. Przeprowadzono wśród uczniów badania, które pokazały, iż ponad 90 procent uczniów kilkadziesiąt razy w ciągu dnia używa telefonu komórkowego. Połowa spośród badanych miała już objawy uzależnienia, a co dziesiąta osoba skarżyła się na to, że nie dosypia i nie dojada, jak również ma problemy ze wzrokiem. Obecnie telefony umożliwiają nam oglądanie telewizji, słuchanie muzyki, czy też korzystanie z zasobów internetowych - jest to oczywiście niezwykle wygodne, ale przy tym również i bardzo niebezpieczne. 

Uzależnienie od telefonu komórkowego nie jest w Polsce oficjalnie sklasyfikowane, niemniej jednak nie oznacza to, iż taki problem w ogóle nie istnieje. 

Uzależnienie od telefonu objawy:

  • traktowanie telefonu komórkowego w roli narzędzia, które służy do codziennego kontaktu z innymi osobami,
  • przywiązywanie sporej wagi do posiadania telefonu,
  • odczuwanie przymusu nieustannego kontaktu z innymi osobami,
  • niezbyt częste rozstawianie się że smartfonem, chociażby na chwilę,
  • maskowanie lęków, jak i zaprzeczanie istnieniu jakiekolwiek problemu,
  • odczuwanie dyskomfortu (ataki paniki, niepokój i zły nastrój) w chwili, kiedy nie ma się do swojej dyspozycji naładowanego telefonu. 

Uzależnienie od telefonu jak leczyć? 

Wiele osób zastanawia się jak pokonać uzależnienie od telefonu. Aby móc w ogóle rozpocząć walkę o własne zdrowie i życie i pokonać uzależnienie, trzeba najpierw przyznać się przed samym sobą do niego. Nie można wspierać osoby uzależnionej, która uważa, iż fonocholizm nie jest jej problemem. Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszała by o tym, jak rodzina próbowała pomagać alkoholikowi, który nie ma ochoty na leczenie i nie chce przyjmować żadnej pomocy. Tak samo wygląda to w przypadku osób uzależnionych od telefonu. Jednym spośród celów terapii osób, które borykają się z fonocholizmem będzie poznanie przyczyn takiego stanu. Tak, jak trzeba zrozumieć alkoholika, trzeba także poznać sposób myślenia uzależnionego od użytkowania telefonu. Jeśli wiemy, w czym dokładnie tkwi problem, mamy większe szanse na jego odpowiednie rozwiązanie. 

Trzeba działać, reagować! 

Jak leczyć uzależnienie od telefonu? Kiedy już zrozumiemy problem, z jakim się stykamy, czyli uzależnienie od użytkowania telefonu, możemy rozpocząć właściwe leczenie. Należy się jednak nastawić na możliwość wystąpienia objawów abstynencyjnych, które są efektem braku jakiekolwiek kontaktu ze źródłem uzależnienia. Aby móc kontrolować nałóg, warto będzie zapoznać się bardzo dokładnie z informacjami, które udostępniane są przez popularne strony internetowe w tematyce uzależnień. Pomocy, dobrze będzie szukać również w odpowiednio sprawdzonych ośrodkach leczenia uzależnień. Warto mieć w takim przypadku wsparcie osób będących profesjonalistami, które dysponują wiedzą pozwalającą na skuteczną terapię tego typu uzależnienia. 

13 kwietnia 2020 Uzależnienia