Hipnoterapia w leczeniu nałogów - co warto wiedzieć?

16 września 2022 Uzależnienia

Hipnoza jest specyficznym stanem psychicznym - osoby wprowadzone w stan hipnotyczny czują się zrelaksowane, odprężone i są podatniejsze na sugestie, co można wykorzystać w leczeniu wielu nałogów. Oczywiście, istnieją i inne, bardziej tradycyjne metody leczenia na przykład alkoholizmu, jednak hipnoterapia staje się coraz popularniejsza. Przede wszystkim jest niezwykle skuteczna i naturalna! To jednak dobre rozwiązanie dla tych osób, które rzeczywiście pragną poradzić sobie z nałogiem - chcą na przykład rzucić palenie, jednak nie mają wystarczająco dużo silnej woli by móc to zrobić. Jak dokładnie hipnoterapia pomaga w walce z uzależnieniem? Co warto wiedzieć na ten temat?

Hipnoterapia - czyli co?

Hipnoterapia oznacza leczenie przy pomocy hipnozy. W trakcie sesji terapeutycznej pacjent zostaje wprowadzony przez terapeutę w stan głębokiego rozluźnienia - hipnozy. Dzięki temu terapeucie łatwiej jest dotrzeć do źródła problemu, zmienić nastawienie pacjenta i po pewnym czasie prościej jest mu poradzić sobie z problemem. Istotne jest jednak to, że hipnoza nie w każdym przypadku działa - są ludzie odporni na wprowadzenie w stan hipnozy. W związku z tym korzysta się raczej z tak zwanej hipnozy średniej, czyli stanu, w którym pacjent niby jest w hipnozie, jednak zachowuje niemalże pełną świadomość. Wyciąga z danej sesji swoje własne wnioski, które pomagają mu zmienić nastawienie do nałogu i poradzić sobie z nim. Osoby zaś, które są podatne na hipnozę często czują ulgę już przy pierwszym takim spotkaniu. W takich sytuacjach kilka sesji pozwala poradzić sobie z nałogiem. O jakich nałogach mowa? Różnych - jak wiadomo, człowiek potrafi się uzależnić od wielu rzeczy. Hipnoterapia najczęściej stosowana jest do leczenia alkoholizmu, narkomanii, erotomanii oraz przy nałogowym paleniu papierosów (nikotynizm). Co ciekawe, potrafi nawet pomóc w walce z otyłością - również w takim przypadku można zatem zgłosić się po pomoc do terapeuty. 

Alkoholizm a hipnoterapia

Choroba alkoholowa jest jednym z najgorszych uzależnień. Jej istotą jest psychiczne oraz fizyczne uzależnienie od napojów wysokoprocentowych. Z czasem ciało staje się coraz mniej odporne, a jednocześnie coraz bardziej potrzebuje alkoholu - zatruwa on stopniowo organizm. Zdecydowanie obniża to standard życia pacjenta, prowadząc do pojawienia się wzrastających problemów w życiu zawodowym i osobistym. Przychodzi taki moment, że wielu alkoholików zgłasza się po pomoc - mają dość picia i chcą wreszcie z nim skończyć! Podstawą udanej terapii jest uświadomienie sobie problemu - wówczas można wdrożyć odpowiednie leczenie. W pokonaniu alkoholizmu może bardzo pomóc właśnie hipnoza!

W ów szczególnym stanie relaksu, kiedy człowiek jest podatny na sugestię, terapeuta przekonuje go do abstynencji i utwierdza w nim przekonanie, że nie powinien pić. Ważne jest również ugruntowanie w pacjencie silnej woli, by umiał odmówić gdy ktoś zachęca go do picia. Metod działania jest wiele - alkohol można na przykład skojarzyć z czymś negatywnym, na przykład ze zdrowotnymi skutkami picia. W pewnym momencie zacznie to skutkować i przestanie się on kojarzyć przyjemnie, jako coś czego się pragnie. Chodzi o to, by pacjent nie chciał pić i czuł, że panuje nad sobą - że potrafi nie pić i wytrwać w swojej decyzji. Trzeba oczywiście pamiętać, że proces wychodzenia z każdego nałogu jest długi i skomplikowany. Można starać się go uprościć, by pomóc pacjentowi, jednak i tak będzie on musiał włożyć wiele wysiłku w pokonanie uzależnienia. Powrót do zdrowia jest procesem długim i wymagającym zaangażowania ze strony chorego. Warto by alkoholik postarał się obrzydzić sobie nałóg, pomyślał o kosztach i dalszych konsekwencjach picia. Pierwsze pół roku po zaprzestaniu picia jest najgorsze i wymaga największego samozaparcia. Hipnoterapia może wspomóc pacjenta, wzmacniając w nim przekonanie, że alkohol nie jest rozwiązaniem problemów, a wręcz generuje jeszcze większe. Pacjent musi zaś rozwinąć w sobie umiejętność radzenia sobie bez alkoholu - zwłaszcza w sytuacjach stresowych. 

Dowiedz się więcej o leczeniu alkoholizmu poprzez hipnozę na https://hejos.pl/leczenie-alkoholizmu-poprzez-hipnoze-jak-to-dziala/

16 września 2022 Uzależnienia