Detoks alkoholowy - jak przerwać ciąg alkoholowy?

19 kwietnia 2023 Uzależnienia

Pierwszym krokiem do trzeźwego życia jest detoks alkoholowy. Zarówno w domu, jak i w szpitalu można go przeprowadzić. Ważne jest, aby przestrzegać pewnych zasad, które pozwolą na udany detoks.

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy to skuteczny sposób na walkę z uzależnieniem. Zazwyczaj jest pierwszym krokiem, który pomaga osobie uzależnionej przezwyciężyć nieprzyjemne, początkowe objawy abstynencji. Jest to tylko niewielka część leczenia alkoholowego. Detoks alkoholowy odbudowuje organizm i przywraca jego normalne, zdrowe funkcjonowanie.

Detoksykacja organizmu to inna nazwa odtrucia alkoholowego. Nie jest ona tożsama z odwykiem alkoholowym. Detoks alkoholowy służy przede wszystkim do usuwania toksycznych związków z krwiobiegu osoby uzależnionej. Związki te powstają w wyniku rozkładu etylu. Detoks ma również na celu uzupełnienie poziomu elektrolitów w organizmie. Detoksykację alkoholową można osiągnąć poprzez podawanie pacjentowi dożylnie płynów i leków. Płyny te są wzbogacone o glukozę, a w większości przypadków także o witaminę B6. Pacjentowi podaje się również leki przeciwwymiotne, zwiotczające mięśnie, zapobiegające padaczce oraz uspokajające.

Osoby uzależnione marzą o szybkim detoksie, który pozwoli im niemal natychmiast wyjść z uzależnienia. Nie jest to jednak możliwe. Prawidłowo przeprowadzone odstawienie alkoholu powinno trwać co najmniej 7-10 dni. Dokładny czas detoksykacji zależy od stopnia zaawansowania alkoholizmu i motywacji pacjenta.

Przerwanie ciągu alkoholowego

Jak przerwać ciąg alkoholowy? Ważne jest, aby dokonać tego w specjalistycznych warunkach, ponieważ odstawienie alkoholu może powodować duży dyskomfort. Jeśli podejrzewasz, że osoba pijąca ma uzależnienie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Detoks alkoholowy bywa mylnie nazywany domowymi sposobami na kaca. Ten rodzaj odtrucia nie ma nic wspólnego z właściwym odtruciem alkoholowym. Detoks alkoholowy w domu to przede wszystkim nawodnienie, wymiana elektrolitów, witamin i glukozy. Detoks ma na celu przerwanie cyklu alkoholowego i umożliwienie trzeźwego życia. Osoby uzależnione często powracają do nałogu ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, których doświadczają podczas detoksu.

Dlatego zaleca się przeprowadzenie przerwania ciągu alkoholowego w szpitalu lub ośrodku uzależnień. Można to zrobić na oddziale całodobowym lub dziennym. Lekarze monitorują stan pacjenta, a w razie potrzeby wykonują dodatkowe badania. Monitorują ilość szkodliwych substancji oraz ich wydalanie, przeprowadzając badania krwi oraz innego rodzaju testy. Więcej na temat terapii znajdziesz pod tym linkiem.

Detoks alkoholowy

Skutki zespołu abstynencyjnego

Najczęściej to właśnie nieprzyjemne skutki abstynencji skłaniają ludzi do przerwania detoksu i porzucenia całkowitej abstynencji. Dyskomfortów tych doświadczają niemal wszyscy uzależnieni, którzy chcą rozpocząć trzeźwe życie.

Do najczęstszych objawów należą:

  • drżenia mięśniowe
  • nudności, wymioty i biegunka
  • nadciśnienie tętnicze,
  • bezsenność,
  • rozszerzenie źrenic,
  • suchość tkanek śluzowych
  • niepokój i lęk
  • padaczka poalkoholowa,
  • halucynacje wzrokowe i słuchowe
  • delirium.

Za wiele z tych objawów odpowiada gwałtowne odstawienie używek i szok, jaki przeżywa organizm. Dyskomfort może trwać kilka lub kilkanaście dni w zależności od poziomu uzależnienia.

Farmakologia może zmniejszyć skutki zespołu abstynencyjnego. Jeśli objawy zespołu abstynencyjnego utrzymują się dłużej niż kilka tygodni lub miesięcy, konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.

Detoks alkoholowy - odtrucie alkoholowe

Detoks alkoholowy stosowany jest przede wszystkim u osób, u których występują już zaburzenia abstynencyjne. Zawsze jego efektem końcowym jest zatrzymanie cyklu alkoholowego. W większości przypadków samo odstawienie substancji uzależniającej jest nieskuteczne. Potrzebni są specjaliści, którzy pomogą osobie uzależnionej.

Osoba uzależniona nie może twierdzić, że jej uzależnienie skończyło się po przejściu detoksu alkoholowego. Po detoksykacji lekarz wdrażający leczenie rozmawia z pacjentem i rodziną o kolejnych etapach postępowania terapeutycznego. Przepisuje również leki na trzeźwe życie. Lekarz sugeruje, aby pacjent poddał się terapii psychologicznej i dołączył do grup wsparcia.

Detoksykacja alkoholowa jest niewielką częścią terapii uzależnień. Powinien to być proces, który jest długotrwały. Tylko wtedy przyniesie wymierne i długotrwałe efekty. Detoks alkoholowy pomaga wzmocnić organizm człowieka, zmniejszyć skutki odstawienia używek, a także przygotowuje pacjenta do przyszłego leczenia.

19 kwietnia 2023 Uzależnienia