Dlaczego głęboko brzmiące testy osobowości często dają płytkie odpowiedzi

30 kwietnia 2020 Psychologia

Czy kiedykolwiek kliknęłaś na link typu "Co mówi o tobie twoje ulubione zwierzę?", zastanawiając się, co twoja miłość do jeży ujawnia o twojej psychice? Albo wypełniłeś formularz oceny osobowości, aby dowiedzieć się, czy jesteś introwertycznym czy ekstrawertycznym "typem"? Ludzie uwielbiają zwracać się do tego typu osobowościowych quizów i testów w poszukiwaniu głębokiego wglądu w siebie. Ludzie mają skłonność wierzyć, że mają "prawdziwe" i odsłaniające siebie ukryte gdzieś głęboko w sobie, więc to naturalne, że oceny twierdzące, że je odsłaniają będą atrakcyjne. Jako psychologowie, zauważyliśmy coś uderzającego w ocenach, które twierdzą, że odsłaniają "prawdziwy typ" ludzi. Wiele z pytań są słabo skonstruowane - ich sformułowania mogą być niejednoznaczne i często zawierają one wymuszone wybory między opcjami, które nie są przeciwne. Może to dotyczyć zarówno quizów typu BuzzFeed, jak i bardziej trzeźwych ocen. Z drugiej strony, oceny tworzone przez wyszkolonych psychologów osobowości wykorzystują pytania, które są prostsze w interpretacji. Najbardziej godnym uwagi przykładem jest prawdopodobnie szanowany Big Five Inventory. Zamiast sortować ludzi na "typy", ocenia on ludzi na podstawie ustalonych psychologicznych wymiarów otwartości na nowe doświadczenia, sumienności, ekstrawersji, ugodowości i neurotyczności. Ta prostota jest z założenia; badacze psychologii wiedzą, że im więcej respondentów ma trudności ze zrozumieniem pytania, tym pytanie jest gorsze.

Jednak brak rygoru w ocenach "typu" okazuje się cechą, a nie błędem, dla ogółu społeczeństwa. Co czyni testy mniej wiarygodnymi, może, jak na ironię, uczynić je bardziej interesującymi. Ponieważ większość ludzi nie jest przeszkolona, aby myśleć o psychologii w sposób naukowy rygorystyczny, jest to powód, dla którego również oni nie będą świetni w ocenie tych ocen. Niedawno przeprowadziliśmy serię badań w celu zbadania, jak konsumenci postrzegają te testy. Kiedy ludzie próbują odpowiedzieć na te trudniejsze pytania, czy myślą sobie, że "to pytanie jest słabo napisane"? Czy też zamiast tego koncentrują się na jego trudnościach i myślą "To pytanie jest głębokie"? Nasze wyniki sugerują, że pragnienie głębokiego wglądu może prowadzić do głębokiej dezorientacji.

Mylące trudne do pogłębienia

W naszym pierwszym badaniu pokazaliśmy ludziom pozycje zarówno z Big Five, jak i z Keirsey Temperament Sorter (KTS), popularnej oceny "typu", która zawiera wiele pytań, co do których podejrzewaliśmy, że są dla ludzi stosunkowo trudne. Nasi uczestnicy oceniali każdy przedmiot na dwa sposoby. Po pierwsze, oceniali trudność. To znaczy, jak bardzo zagmatwane i niejednoznaczne było to dla nich? Po drugie, jaka była jego postrzegana "głębia"? Innymi słowy, do jakiego stopnia czuli, że przedmiot wydawał im się osiągać coś ukrytego głęboko w nieświadomości?

Oczywiście, nie tylko te spostrzeżenia były skorelowane, KTS był postrzegany zarówno jako trudniejszy i głębszy. W dalszych badaniach eksperymentalnie manipulowaliśmy trudnościami. W jednym z badań zmodyfikowaliśmy elementy "Wielkiej piątki", aby utrudnić im udzielanie odpowiedzi, podobnie jak w przypadku elementów KTS, i ponownie okazało się, że uczestnicy oceniali trudniejsze wersje jako "głębsze".

Zauważyliśmy również, że niektóre oceny osobowości wydają się wynikać z tego, że pozornie nie mają nic wspólnego z osobowością. Weźmy na przykład jeden quiz BuzzFeed, który pyta o to, jakie kolory ludzie kojarzą z abstrakcyjnymi pojęciami, takimi jak litery i dni tygodnia, a następnie podaje "prawdziwy wiek twojej duszy". Nawet jeśli ludzie ufają BuzzFeed bardziej rozrywce niż prawdom psychologicznym, być może faktycznie są przekonani, że te trudne, abstrakcyjne decyzje ujawniają pewne głębokie spostrzeżenia. W rzeczywistości, to jest cała idea stojąca za klasycznymi, problematycznymi działaniami, takimi jak test Rorschacha, czy też "plama atramentowa".

W dwóch badaniach zainspirowanych tym quizem BuzzFeed znaleźliśmy właśnie to. Daliśmy ludziom pozycje z rzekomych list kontrolnych "oceny osobowości". W jednym z badań przypisaliśmy połowę uczestników do "trudnego" stanu, w którym elementy oceny wymagały od nich wybrania, który z dwóch kolorów kojarzy im się z abstrakcyjnymi pojęciami, jak litera "M". W stanie "łatwiejszym" respondenci nadal musieli oceniać kolory pod kątem tego, na ile kojarzą im się one z tymi abstrakcyjnymi koncepcjami, ale zamiast wybierać pomiędzy dwoma kolorami, oceniali jeden kolor na raz.

Ponownie uczestnicy ocenili trudną wersję jako głębszą. Wydaje się, że im gorsza ocena, tym lepiej ludzie myślą, że może ona odczytać ukryte "ja".

Intuicja może cię źle ukierunkować

Jedną z implikacji tych badań jest to, że ludzie będą mieli trudności z pozostawieniem za sobą złych pomysłów upieczonych w popularnych, ale nienaukowych ocenach osobowości. Najbardziej godnym uwagi przykładem jest wskaźnik typu Myers-Briggs, który niesławnie pozostaje dość popularny przy dość słabej ocenie osobowości, ze względu na długotrwałe problemy z samą oceną i stojącą za nią od dawna zdyskredytowaną teorią Junga. Nasze ustalenia sugerują, że oceny podobne do Myers-Briggs, które w dużej mierze zostały obalone przez ekspertów, mogą po części przetrwać, ponieważ ich formaty dość dobrze pokrywają się z intuicjami ludzi na temat tego, co będzie miało najlepszy dostęp do "prawdziwego ja".

Intuicje ludzi do nich nie mają tu żadnych przysług. Intuicje często podważają naukowe myślenie na takie tematy jak fizyka i biologia. Psychologia nie jest inna. Ludzie arbitralnie dzielą części siebie na "prawdziwe" i powierzchowne składniki i wydają się zbyt skłonni wierzyć w testy, które twierdzą, że definitywnie dokonują tych rozróżnień. Ale idea "prawdziwego ja" tak naprawdę nie działa jako pojęcie naukowe.

Niektórzy ludzie mogą utknąć w samonapędzającej się, ale nieproduktywnej linii myślenia: Ocena osobowości może powodować dezorientację. Ta dezorientacja z kolei nakłada się na intuicje dotyczące tego, jak ich zdaniem działa ich głęboka psychologia, a potem wmawiają sobie, że dezorientacja jest głęboka. Tak więc intuicja dotycząca psychologii może być szczególnie szkodliwa. Zbyt ścisłe śledzenie ich może doprowadzić do tego, że będziesz wiedział mniej o sobie, a nie więcej.

30 kwietnia 2020 Psychologia