Czym są korony zębowe i czemu warto się na nie zdecydować?

30 czerwca 2020 Medycyna estetyczna

W odpowiedzi na problemy z zębami takie, jak przebarwienia, zniszczone szkliwo czy widoczne duże ubytki, dentysta może zaproponować nam założenie korony zębowej. Czym jest ta forma ratowania zębów, jakie są jej rodzaje i dlaczego warto się na nią zdecydować - podpowiadamy.

Czym jest korona zębowa i jakie są jej rodzaje?

Koronę zębową nakłada się na uszkodzony ząb najczęściej po leczeniu kanałowym. Jest to mocowane na stałe na pozostałościach zęba wypełnienie protetyczne, mające za zadanie chronić i wzmacniać zniszczone zęby. Czasami ząb jest tak zniszczony, że stomatolog nie ma na czym oprzeć korony, wstawia więc implant w postaci śrubki i na tym obudowuje koronę zębową. 

Ze względu na użyty materiał korony zębowe dzielimy na:

- korony porcelanowe na podbudowie ceramicznej lub metalowej, stosowane najczęściej do zębów bocznych,

- korony porcelanowe na podbudowie ze złota polecane przez dentystów osobom o bardzo zniszczonych zębach ze względu na właściwości przeciwpróchnicze złota. Nie mogą ich jednak zakładać osoby uczulone na ten metal.  

- korony pełnoceramiczne nakładane najczęściej na zęby przednie ze względu na estetykę. Wyglądem niczym nie różnią się od naturalnych zębów. Są wytrzymałe, a ich podbudowę stanowi tlenek cyrkonu,

- korony pełnometalowe, trwałe, ale ze względów estetycznych obecnie rzadko stosowane, 

- akrylowe, kompozytowe korony tymczasowe stosowane wtedy, gdy nie można założyć koron porcelanowych. 

Kiedy wskazane jest zakładanie korony zębowej, a kiedy nie?

Zaleceń do założenia korony jest sporo. Często są one rekonstrukcją zębów po leczeniu kanałowym. Odbudowują zęby zniszczone, starte lub odznaczające się wrodzonym brakiem szkliwa. Za pomocą korony wzmacnia się też i zabezpiecza słabe zęby przez złamaniami. Można je stosować do umocowania mostu, pokrycia uszkodzonych zębów, a także implantów. Korony zębowe stosuje się również w leczeniu ortodontycznym. Jeśli w zgryzie są wady i możliwe jest ich naprawienie poprzez korektę kilku zębów, korony okazują się bardzo pomocne. Dzięki nim uzębienie zyskuje naturalny wygląd. 

Nie zawsze jednak korony są dobrym i możliwym do zastosowania rozwiązaniem. Zanim pacjent zdecyduje się na założenie korony, dentysta musi ocenić rzeczywisty stan zęba. Koron nie stosuje się do leczenia w przypadkach zaawansowanej próchnicy, gdy choroba sięga do poziomu dziąsła lub nawet głębiej oraz wtedy gdy pozostałości zęba wystającego nad dziąsłem są mniejsze niż 2-3 milimetry. W takich wypadkach zakłada się korony tymczasowe, a po pół roku dopiero porcelanowe. 

Jak się zakłada korony zębowe i dlaczego warto to zrobić?

Pierwszym etapem jest oszlifowanie zęba z wszystkich stron i zrobione odciski szczęki lub żuchwy wysyła się do pracowni protetycznej, gdzie przygotowują koronkę. Na ten czas pacjentowi zakłada się koronę tymczasową. Kiedy stomatolog otrzyma gotową koronę od protetyka, dopasowuje ją i cementuje pacjentowi na stałe. Cały zabieg jest bezbolesny, a samo piłowanie zęba wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. 

Trwałość korony zębowej zależy od użytego materiału, precyzyjnego wykonania i naszej późniejszej dbałości o higienę jamy ustnej. Szacuje się, że jeśli korona jest dobrze wykonana, może posłużyć nam nawet do 15 lat. Jest to wystarczającym motywem przemawiającym za celowością takiego zabiegu. Szukasz dobrego stomatologa zajmującego się koronami zębowymi? Odwiedź cdcstomatologia.pl >>

30 czerwca 2020 Medycyna estetyczna