Dobry ośrodek leczenia uzależnień - jak go wybrać?

14 maja 2020 Uzależnienia

Podjęcie decyzji o zmianie dotychczasowego stylu życia, to bez wątpienia już znaczna część sukcesu. Jednak nierzadko zdarza się, że w walce z uzależnieniami niezbędna okazuje się również pomoc profesjonalistów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale wiedzą jakich elementów nie może zabraknąć by wielotygodniowa terapia w ośrodku leczenia uzależnień faktycznie przyniosła oczekiwane rezultaty. Niestety, wbrew początkowym obietnicom, nie każdy ośrodek może poszczycić się efektywnym programem walki z uzależnieniami, dlatego dziś podpowiadamy czym warto się kierować wybierając odpowiedni ośrodek terapii. 

Zacznijmy od tego, że powszechnie występujące wyobrażenia co do zasad oraz atmosfery panującej w ośrodkach terapii uzależnień mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Nie da się ukryć, że zarówno wśród uzależnionych Pacjentów oraz najbliższych im osób panuje przekonanie jakoby w tego typu miejscach normą była przygnębiająca, pełna żalu i smutku atmosfera, niemal wojskowy rygor, niekończący się zestaw zasad oraz reguł, a także brak choć minimalnej swobody. Na szczęście jest to jak najbardziej błędna wizja - przeprowadzenie skutecznej terapii w tego typu warunkach byłoby nie tylko bez wątpienia nie lada wyzwaniem, ale również prawdopodobnie negatywnie wpłynęło na psychikę Pacjentów, dlatego też większość specjalistów zgodnie przyznaje, że tego typu wyobrażenia znacznie odbiegają od faktycznych realiów obecnych w ośrodkach. 

Czym więc powinien cechować się profesjonalny ośrodek leczenia terapii uzależnień, na który faktycznie warto jest się zdecydować? Oto kilka kluczowych cech, których nie może zabraknąć w tego typu instytucjach. 

1. Zrozumienie oraz empatia 

Niemal w każdym przypadku uzależnienie (niezależnie od tego czy mowa tutaj np.o alkoholizmie bądź narkomanii) jest niejako ucieczką od codziennych, wykańczających psychicznie problemów z jakimi przychodzi się zmagać Pacjentom, dlatego też w dobrym ośrodku leczenia uzależnień zajęcia powinna prowadzić doświadczona i empatyczna kadra, której szeregi zasilają: terapeuci uzależnień, psycholodzy oraz psychiatrzy. 

Dzięki tak wykwalifikowanemu zespołowi możesz mieć pewność, że terapia faktycznie zakończy się całkowitą zmianą dotychczasowego stylu życia. Jeśli chodzi o kwestię kadry, wybierając ośrodek warto zwrócić uwagę na ilość zatrudnionych osób - zbyt mała liczba profesjonalistów może poskutkować przepracowaniem z ich strony, a to najszybszy sposób na nieefektywną terapię. 

2. Odpowiednio dopasowany program terapeutyczny 

Należy podkreślić, że nie istnieje ośrodek terapii, który może poszczycić się tak rozbudowanym programem, że jest faktycznie dobry dla wszystkich. Jedne potrzeby mają osoby dojrzałe, które na co dzień mają oparcie wśród najbliższej rodziny oraz przyjaciół, a kompletnie odmienne osoby młode z zaburzeniami zachowania lub osobowości, którym zazwyczaj zalecane są programy readaptacyjno-rehabilitacyjne. 

Jeśli więc dana placówka specjalizuje się jedynie w danym rodzaju terapii, bez problemu jest w stanie udostępnić nam swój regulamin, spis pracowników oraz posiada liczne certyfikaty, a ponadto widnieje w Rejestrze Podmiotów wykonujących Działalność Leczniczą, to możesz być pewien, że wybrałeś odpowiednie miejsce. 

3. Dostępne formy spędzania wolnego czasu 

Dobry ośrodek terapii dba nie tylko o odpowiedni program leczenia, ale również stara się zapewnić swoim Pacjentom rozmaite formy spędzania wolnego czasu, każdemu bowiem należy się choć chwila wytchnienia i możliwość realizacji swoich pasji. Sport, malarstwo, warsztaty kreatywności, czy też świetlica z grami, to tylko niektóre z możliwych odskoczni od programu terapeutycznego.

Coraz większa ilość ośrodków powstaje również w okolicach lasów oraz jezior, co nie tylko zapewnia dodatkowe formy spędzenia wolnego czasu, ale również wpływa na efektywność terapii - nic tak bowiem nie relaksuje, jak przyroda oraz otaczająca zieleń.

Czytaj więcej o wyborze ośrodka na: https://najlepszeterapie.pl/najlepszy-osrodek-leczenia-uzaleznien-jak-go-wybrac/

14 maja 2020 Uzależnienia