Domowa maseczka na twarz z dyni

23 marca 2020 Medycyna naturalna

Przynęta znajomych składników - plus radość z robienia własnych eliksirów skórnych - skłoniła wielu do prób włączenia jedzenia i innych przedmiotów z szafki do swoich rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych. To rodzi pytanie: Czy pielęgnacja skóry metodą "zrób to sam" jest bezpieczna? Czy też jest to coś, czego ostatecznie będziesz żałować?

Odpowiedź jest trochę skomplikowana. Istnieje wiele złych opcji pielęgnacji skóry dla majsterkowiczów, kilka dobrych i kilka zasad, które mogą powstrzymać cię przed popełnieniem ogromnego błędu. Rozmawialiśmy z ekspertami ds. pielęgnacji skóry w Kalos Medical Spa, aby dowiedzieć się więcej o trendach w dziedzinie pielęgnacji skóry typu "zrób to sam" oraz o tym, jak możesz utrzymać swoją skórę zdrową i piękną.

Środki konserwujące dostają zły rap, jeśli chodzi o to, co wkładamy do naszego organizmu, ale odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu świeżości, bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych. 

Czy preparat do pielęgnacji skóry dla majsterkowiczów jest bezpieczny?
Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi "tak" lub "nie" na to pytanie. Dzięki szybkiemu wyszukiwaniu w Google otrzymujesz tysiące przepisów na produkty do pielęgnacji skóry typu "zrób to sam", pochodzących od znanych osobistości, osób mających wpływ na otoczenie i stron internetowych poświęconych pielęgnacji urody - od nieszkodliwych, ale nieskutecznych, po naprawdę kłopotliwe. 

Jako uzdrowisko medyczne wierzymy głęboko w moc produktów przetestowanych klinicznie, klasy medycznej o udowodnionym doświadczeniu w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności. Rozumiemy jednak pokusę sięgania po rozwiązania w spiżarni kuchennej, a także zdajemy sobie sprawę, że niektóre składniki mogą ukoić skórę, jeśli zostaną użyte w sposób przemyślany. Po prostu wzywamy pacjentów do zachowania ostrożności podczas zbliżania się do piękna DIYY; rozgałęzienie się może brzmieć zabawnie, ale nie warto szkodzić wyglądowi. 

Oto kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed wypróbowaniem jakichkolwiek domowych produktów do pielęgnacji skóry.

Pielęgnacja skóry dla majsterkowiczów idzie źle szybciej niż ci się wydaje.
Środki konserwujące czasami dostają zły rap, ale odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu świeżości, bezpieczeństwa i skuteczności produktów leczniczych. Wiele składników stosowanych w domowych produktach do pielęgnacji skóry jest bardzo łatwo psujących się - mogą się obracać szybciej niż można by przypuszczać. Jest to szczególnie ważne w przypadku popularnych składników, takich jak majonez, jajka lub inne produkty mleczne. Aby uniknąć wprowadzenia bakterii do skóry lub ryzyka podrażnień i stanów zapalnych, najbezpieczniej jest zrobić świeżą partię dla każdego zastosowania. 

Możesz odkryć alergie skórne

Medyczne produkty do pielęgnacji skóry zazwyczaj nie zawierają powszechnych alergenów i są bezpieczne dla różnych typów skóry. Natomiast składniki, które można znaleźć w domu, nie zostały sprawdzone klinicznie pod kątem stosowania miejscowego, co może doprowadzić do wysypki lub złamania. 

Jeśli używasz czegoś na swojej skórze, co powoduje reakcję, możesz potrzebować leków lub zabiegów na skórę, aby cofnąć szkody i może skończyć się na wydatkach większych niż koszt zakupu produktu klasy profesjonalnej. 

Domowa pielęgnacja skóry nie podlega żadnym regulacjom ani nadzorowi.
Nawet pozornie godne zaufania źródła internetowe mogą dawać słabe rekomendacje - a to, co sprawdza się w przypadku jednej osoby, może dla ciebie nie działać. Już po kilku minutach przeglądania popularnych domowych przepisów na peeling twarzy, zobaczyliśmy wiele potencjalnie szkodliwych i ściernych składników. Ostatecznie, idziesz tylko przez słowo twórcy lub udziałowca przepisu, który najprawdopodobniej nie przetestował klinicznie ich mikstury. 

Dwie dość bezpieczne opcje, które są szeroko stosowane w pielęgnacji skóry DIY są ocet jabłkowy cydr i olej kokosowy, z których oba są również kluczowe składniki w wielu produktów bez recepty.

Bezpieczne a szkodliwe składniki pielęgnacyjne dla majsterkowiczów

Wiele receptur na domową pielęgnację skóry opiera się na tej samej grupie składników używanych na różne sposoby. Jeśli nadal starasz się tworzyć własne produkty, oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

Produkty domowe, o których wiadomo, że są bezpieczne

Dwie dość bezpieczne opcje, które są szeroko stosowane w pielęgnacji skóry majsterkowiczów to ocet jabłkowy i olej kokosowy, które są również kluczowymi składnikami wielu produktów dostępnych bez recepty. Wykazano, że ocet jabłkowy z cydru ma pewne właściwości antybakteryjne, natomiast olej kokosowy może być przydatny do tłumienia stanów zapalnych. Istnieją również pewne dowody na to, że dynia stosowana w masce na twarz może pomóc chronić skórę przed promieniami UV, głównie ze względu na wysokie stężenie beta-karotenu. Oliwa z oliwek jest również czymś, co jest na ogół bezpieczne i niedrażniące. 

W związku z tym nadal najlepiej jest zachować ostrożność w przypadku nieznanej alergii. Upewnij się również, że produkt, którego używasz, jest wysokiej jakości: wiele oliwy z oliwek, na przykład, jest zafałszowanych olejami niższej jakości. 

Ryzykowne składniki pielęgnacyjne dla majsterkowiczów

Istnieje kilka popularnych materiałów ściernych stosowanych w peelingach, które mogą być bardzo problematyczne dla wrażliwej skóry twarzy. Ponieważ jest to naturalny środek złuszczający, cukier jest gwiazdą w większości przepisów DIY. Niestety, używanie zbyt dużej ilości cukru lub nakładanie go ciężką ręką może prowadzić do mikropęknięć w skórze, pozostawiając ją otwartą na infekcje. O ile owies jest nieco mniej ścierny, o tyle w przeciwieństwie do exfoliantów stosowanych w większości łatwo dostępnych peelingów do twarzy, owies nie rozpuszcza się, a złamane krawędzie mogą siać spustoszenie na Twojej skórze. 

Uwielbiana za swoją siłę rozjaśniania, cytryna pojawia się również w produktach majowych. Choć z pewnością może ona oczyścić i rozjaśnić Twoją skórę, zachęcamy Cię do unikania jej - kwasy zawarte w cytrynie mogą być niewiarygodnie ciężkie, potencjalnie prowadząc do oparzeń skóry. 

Jaja pojawiają się w recepturach masek na włosy i masek na twarz z kontrolą oleju, ale pamiętaj, że gdy kładziesz surowe jajko na skórze, ryzykujesz spożycie salmonelli.

Przedstawiliśmy tu tylko kilka popularnych składników pielęgnacyjnych dla majsterkowiczów; są setki pomysłów, które mogą siać spustoszenie na Twojej skórze, więc najbezpieczniej jest przejrzeć każdy przepis z podejrzliwością.

Pomiń próbę i błąd i zdecyduj się na sprawdzoną pielęgnację skóry 

Rozumiemy to. W dzisiejszych czasach jesteśmy stale zalewani markami i produktami pielęgnacyjnymi, które twierdzą, że są najlepszą opcją dla Ciebie - i to normalne, że życzysz sobie prostych rozwiązań. Decydując się na produkty typu "zrób to sam" możesz mieć atrakcyjną perspektywę, pozostawiając zbyt wiele do życzenia.

Najlepszym sposobem na znalezienie odpowiednich produktów dla Twojego typu skóry jest współpraca z profesjonalistą, który oceni Twoją skórę, wysłucha Twoich obaw i przedstawi spersonalizowane zalecenia dotyczące produktów, które będą odpowiadać Twoim specyficznym potrzebom. Udowodnione zostanie również, że produkty te przynoszą widoczne rezultaty, dzięki czemu są bezpieczniejsze i bardziej opłacalne niż produkty do pielęgnacji skóry typu "zrób to sam".

Tutaj, w Kalos Medical Spa, nasi profesjonaliści w dziedzinie pielęgnacji skóry mają wieloletnie doświadczenie w pomaganiu ludziom w znalezieniu idealnego koktajlu produktów - i chcielibyśmy powitać Państwa w naszej rodzinie zadowolonych pacjentów. Skontaktuj się z nami już dziś, aby umówić się na prywatną konsultację i ocenę skóry. 

23 marca 2020 Medycyna naturalna