Co to jest medycyna naturalna?

30 marca 2020 Medycyna naturalna

Medycyna naturalna może być również określana jako naturopatia; jest to forma medycyny alternatywnej, która obejmuje homeopatię, zielarstwo, akupunkturę, poradnictwo w zakresie diety i stylu życia i wiele innych. Uważa się, że naturopatia pochodzi z 400BC, a jej podstawowe zasady zostały odkryte przez greckiego filozofa Hipokratesa (1).

Osoby uprawiające medycynę naturalną są znane jako lekarze naturopatyczni, wielu z nich uzyskało kwalifikacje zawodowe i zdało egzamin w celu uzyskania licencji. Ponadto ci lekarze medycyny naturalnej muszą co roku aktualizować swoją wiedzę, aby być na bieżąco z postępami w medycynie.

Filozofia leżąca u podstaw medycyny naturalnej

Ideologia medycyny naturalnej obraca się wokół witalizmu i samouzdrawiania, co oznacza, że naturopaci zazwyczaj doradzają swoim pacjentom unikanie nowoczesnych leków, leków farmakologicznych, szczepień i operacji medycznych.

Systemy medycyny naturalnej mają na celu włączenie delikatnych technik terapeutycznych angażujących ciało, umysł i emocje, aby wspomóc proces leczenia. Koncentrują się one również na każdym pacjencie jako na jednostce i traktują całą osobę, zamiast koncentrować się na konkretnym obszarze lub dolegliwości pacjenta. Uważa się, że mięśnie, kości i nerwy są ze sobą połączone, a więc gdy struktury układu ciała są wyrównane, ciało jest w stanie funkcjonować optymalnie i wspierać proces samouzdrawiania (2).

Lekarze medycyny naturalnej będą świadomie starali się unikać stosowania metod tłumiących objawy, ponieważ celem jest przywrócenie organizmowi wewnętrznej równowagi i samo zdrowienie. Lekarze medycyny naturalnej mają również do odegrania rolę edukacyjną; edukując i wzmacniając pozycję swoich pacjentów, mogą oni wziąć na siebie większą odpowiedzialność za ich samopoczucie i przyjąć zdrowszy styl życia i postawę. Inną ważną zasadą medycyny naturopatycznej jest zapobieganie złemu stanowi zdrowia; można tego dokonać zarówno poprzez nauczanie, jak i doradztwo dla pacjentów.

W zależności od stanu pacjenta i objawów, metody leczenia mogą być różne i mogą obejmować jedną lub wiele metod, takich jak:

  • Porady dotyczące stylu życia promujące zdrowie i eliminujące stres
  • Dietetyczne porady w celu promowania detoksykacji, przywracania równowagi i leczenia drobnych schorzeń
  • Leki ziołowe do leczenia i zapobiegania objawom i dolegliwościom
  • Terapia masażowa mająca na celu zmniejszenie napięcia i poprawę samopoczucia
  • Hydroterapia, ponieważ uważa się, że woda może odgrywać rolę w pobudzaniu układu odpornościowego organizmu.
  • Medytacja jako forma łagodzenia stresu i zarządzania nim

Praktycy biorą pod uwagę każdego pacjenta i dopasowują dla niego plan leczenia; zależy to również od rodzaju lekarza, który ma do czynienia z pacjentem i jego wcześniejszego szkolenia. Dlatego też podczas wstępnych konsultacji pacjenci będą zadawać wiele pytań dotyczących ich stylu życia, wzorców snu, diety i innych kwestii, które pozwolą im zrozumieć pacjenta i jego kondycję.

Korzyści płynące z medycyny naturalnej

Zabiegi naturopatyczne są odpowiednie dla każdego, w każdym wieku i na każdym poziomie zdrowia. Najczęściej pacjenci cierpiący na zmęczenie, stres i związane z nim zaburzenia, choroby żołądkowo-jelitowe lub podobne drobne dolegliwości szukają leczenia u lekarzy medycyny naturalnej (2).

Większość zabiegów z pewnością nie może przynieść żadnych szkód, jednak istnieje wiele korzyści z medycyny naturalnej, co może być powodem, dla którego wielu pacjentów jest do niej przyciąganych

Nacisk na pacjentów jako całość, jak wcześniej omówiono, zasady i ideologie naturopatii koncentrują się na całym organizmie w celu uzdrowienia; zdrowie emocjonalne, psychiczne i fizyczne są brane pod uwagę.

Pacjentom oferuje się osobistą opiekę, w odróżnieniu od wizyty w klinice lekarskiej, gdzie pacjenci omawiają tylko swoje objawy, lekarze naturopatyczni konsultują się z pacjentem w sprawie wielu aspektów jego zdrowia, dzięki dostosowaniu indywidualnego planu leczenia.

Koncentrując się na profilaktyce, medycyna naturalna zachęca pacjentów do wizyt u lekarzy przed rozwojem choroby, aby mogli oni przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem i ożywić się.

Prawie żadnych skutków ubocznych, leki naturalne mają tendencję do zniechęcania do stosowania leków farmakologicznych i alopatycznych. Większość terapii będzie koncentrować się na łagodzeniu stresu, relaksacji i stosowania naturalnych suplementów w zdrowych dawkach, dlatego jest mało prawdopodobne, aby pacjenci cierpieli na działania niepożądane lub niepożądane.

Jednak istnieją pewne randomizowane badania kontrolowane, które sugerują, że akupunktura, fizjoterapia i terapie żywieniowe okazały się skuteczne w leczeniu cukrzycy typu II, astmy, nadciśnienia i migrenowych bólów głowy.

Jednakże, pomimo tych wszystkich korzyści, nadal nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie i wsparcie medycyny naturalnej jako skutecznej metody leczenia chorób. W ostatnim czasie wzrosło finansowanie badań naukowych nad lekami naturalnymi i alternatywnymi, głównie ze względu na zwiększony popyt ze strony konsumentów, jednak wiele kwestii pozostaje obecnie bez odpowiedzi.

Zwolennicy medycyny alopatycznej argumentują, że szkodliwe i nieodpowiedzialne jest stosowanie leczenia nie popartego dowodami w przypadku stanów, które są lub mogą stać się poważne lub nawet śmiertelne, gdy istnieją dowody poparte dowodami, że dostępne jest leczenie alopatyczne.

30 marca 2020 Medycyna naturalna