Co to jest? Medycyna estetyczna: Definicja i przegląd

18 marca 2020 Medycyna estetyczna


Medycyna estetyczna jest szerokim pojęciem, które odnosi się do każdej specjalności, która wiąże się z procesem modyfikacji wyglądu fizycznego pacjenta. Albo w celu poprawy wyglądu twarzy i ciała danej osoby, albo zmniejszenia ryzyka wystąpienia niektórych rodzajów chorób, w tym otyłości.

Jest to zakres medyczny, który obejmuje dermatologię i praktyki chirurgiczne, począwszy od zabiegów nieinwazyjnych, takich jak zabiegi laserowe, po zabiegi inwazyjne, takie jak operacje rekonstrukcyjne.

Niektóre z najbardziej popularnych zabiegów w medycynie estetycznej to:

Chirurgia rekonstrukcyjna - Celem chirurgii rekonstrukcyjnej są dwa fałdy; po pierwsze, ma ona na celu przywrócenie wyglądu określonej części ciała, która mogła zostać uszkodzona przez chorobę, niewłaściwe postępowanie lub uraz. Należą do nich kobiety, którym usunięto piersi podczas mastektomii lub osoby z poważnymi oparzeniami. Po drugie, może to poprawić funkcję części ciała, choć nie zawsze jest to gwarancją. Na przykład, nowe piersi mogą nie być już w stanie produkować mleka, podczas gdy leczone oparzenia skóry mogą zwiększyć mobilność pacjentki.

Chirurgia fizyczna - Chirurgia fizyczna jest dogłębnym zabiegiem wykonywanym na ciele, a w szczególności na twarzy, którego jedynym celem jest poprawa wyglądu. Są to metody usuwania tłuszczu, takie jak liposukcja i tuck brzuszny (które mogą być częściowe lub całkowite). Inne mają na celu zmniejszenie rozluźnienia skóry, co zwykle ma miejsce w miarę starzenia się osoby. Operacje w tych dniach stały się już mniej inwazyjne, co oznacza, że wiążą się z mniejszą ilością cięć i ryzykiem, takim jak infekcja, długa rekonwalescencja i krwawienie. Do ich wykonania specjaliści medycyny estetycznej często używają takich zakresów, jak laparoskop i inne nowe technologie.

Zabiegi nieinwazyjne - Są to praktyki medycyny estetycznej, które mogą poprawić wygląd fizyczny bez konieczności stosowania znieczulenia ogólnego i operacji. Dobrymi przykładami są peelingi chemiczne, napinanie i fotoodmładzanie skóry, usuwanie włosów i tatuaży, a także leczenie przebarwień i stanów chorobowych skóry, w tym kretów, przebarwień, trądziku i blizn. Tymczasem niektóre z technologii, które są pod nieinwazyjnymi zabiegami, to zastrzyki z botoksu, które wykorzystują oczyszczoną formę toksyny, która pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejszyć wygląd zmarszczek i cienkich linii, wypełniacze skórne, które tworzą bardziej zdefiniowane kontury i wygładzają zmarszczki, oraz kryształy mikrodermabrazji, które podnoszą martwe komórki skóry, aby stymulować produkcję nowych.

Medycyna estetyczna również zagłębia się w ocenę i diagnozę pewnych warunków, które mogą mieć wpływ na zmianę wyglądu fizycznego osoby, takich jak trądzik, egzema, alergie, a także objawy zaburzeń równowagi hormonalnej, jak nadmierne owłosienie i przyrost masy ciała.

Specjaliści w dziedzinie estetyki muszą również posiadać głębokie zrozumienie i wiedzę na temat sprawności, odżywiania, stosowania laserów i innych podobnych technologii, leków i analgezji, by wymienić tylko kilka z nich. Od pacjentów oczekuje się doradztwa, zwłaszcza, że wiele procedur może prowadzić do znacznych zmian w wyglądzie i zapewnić bardzo potrzebną opiekę medyczną w trakcie całego procesu, w tym opiekę przed- i pooperacyjną.

Istniejący lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści opieki zdrowotnej mogą dołączyć do tej dziedziny. Medycyna estetyczna jest nadal uważana za nową specjalność medyczną, a zatem nie ma dla niej określonej certyfikacji lub rady certyfikacyjnej. Niektórzy postanowili jednak ograniczyć rodzaje lekarzy, których przyznają, zwykle w oparciu o obszar geograficzny praktyki, w celu ustanowienia bardziej kompleksowego standardu ujednolicającego w zawodzie.

Kiedy spotkać się ze specjalistą medycyny estetycznej

W oparciu o oficjalne dane, od 2009 r. przeprowadzono już co najmniej 8 milionów procedur kosmetycznych. Coraz więcej osób korzysta również z usług specjalistycznych, ponieważ zabiegi nieinwazyjne stały się popularne i dostępne.

Możesz rozważyć wizytę u specjalisty medycyny estetycznej:

Widzą fizyczne oznaki starzenia się - Medycyna estetyczna również wchodzi w zakres medycyny anti-aging, ponieważ zajmuje się częstymi objawami związanymi z wiekiem, takimi jak zwiotczenie skóry, ponieważ organizm zmniejsza produkcję kolagenu, białka błonnika, który zapewnia wsparcie dla tkanki skórnej, i powolny metabolizm, który może prowadzić do nadmiernego, niepożądanego tłuszczu.

Chcesz podnieść swoją samoocenę - Medycyna estetyczna może pomóc poprawić psychiczne i społeczne możliwości pacjentów. Lepszy wygląd fizyczny często poprawia nastrój, zwiększa wiarę w siebie i prowadzi do lepszego samozadowolenia.

Przeszły uraz, który wpłynął na Twój wygląd - Przemoc i wypadki mogą spowodować traumatyczne urazy na ciele, które mogą być tak poważne, że mogą doprowadzić do oszpecenia, amputacji (utraty kończyny) lub znacznego obniżenia funkcji organizmu. Oparzenia, na przykład, mogą powodować skurcze skóry, ograniczając ruchy kończyn.

Zdiagnozowano u nich pewne schorzenia - Medycyna estetyczna może być uważana za środek zapobiegawczy lub leczniczy w przypadku pewnych schorzeń, które mogą potencjalnie zmienić wygląd fizyczny pacjenta. Należą do nich rak, cukrzyca, otyłość, zaburzenia równowagi hormonalnej, hiperhydroza, hirsutyzm, alergie i choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń i łuszczyca.

18 marca 2020 Medycyna estetyczna